ET VE SEBZE YEMEKLERİ

Bayat Pide Kebabı

İsraf etmiyoruz. Bayatlayan pide ve ekmeklerimiz için muhteşem bir tarif sizlerle. Malzemeler:
– 400 gram kıyma
– 1 yemek kaşığı tereyağı
– 2 baş ince doğranmış soğan
– 2 diş sarımsak
– 1 domates bir kapya biber bir yeşil biber
– 1 yemek kaşığı salça
– pul biber karabiber kimyon
Sosu için:
– 1 yemek kaşığı salça sıvı yağ tereyağı karabiber pul biber
– yoğurt ve inceltmek için su
YAPILIŞI: Yağda soğan ve biberlerimizi kavuralım. Kavrulduktan sonra salça ve baharatlarını ilave edlim. Kıymamızı da içine atıp pişirelim. Kıymamız da piştikten sonra doğranmış domatesleri içine koyup pişirelim. Ayrı bir tavada tereyağını eritip, salça ve baharatlarını koyup salçal sosunu hazırlayalım. Sosun kıvamını inceltmek için bir miktar su kullanalım. Şimdi pidelerimizi kızartalım. Ayrı bir tavada tereyağını eritelim. Baharat olarak kekik kullanıyoruz. Dilimlenmiş pidelerimizi tereyağında kızartıyoruz. Pidelerimizi tabağımızın altına diziyoruz. Üzerine suyla incelttiğimiz yoğurdumuzu ve sosumuzu gezdiriyoruz. Yoğurdun üzerine de hazırladığımız kıyma harcını koyuyoruz. Yemeğimiz hazır. Afiyet olsun:)
ENGLİSH RECİPE:
We don’t waste it. A great recipe for our stale pita bread and breads.

Materials:
– 400 grams of minced meat
– 1 tablespoon butter
– 2 heads of finely chopped onions
– 2 cloves of garlic
– 1 tomato a capia pepper a green pepper
– 1 tablespoon tomato paste
– chili pepper black pepper cumin
For the sauce:
– 1 tablespoon tomato paste oil butter black pepper flakes
– yogurt and water to thin
FABRICATION: Let’s roast our onions and peppers in oil. After roasting, I add the tomato paste and spices. Let’s throw and cook our minced meat. After cooking the minced meat, let’s put the chopped tomatoes inside and cook. Let us melt the butter in a separate pan, put the tomato paste and spices and prepare the tomato paste sauce. Let’s use some water to thin the sauce. Now let’s fry our pita bread. Let’s melt the butter in a separate pan. We use thyme as a spice. We fry our sliced ​​pita bread in butter. We lay our pita under our plate. We take our yogurt and sauce, diluted with water, on it. We put the minced mortar on the yogurt. Our food is ready. Bon Appetit

https://www.nefisturkmutfagi.com internet sitesinin kurucusuyum. Nefis Türk Mutfağı YouTube kanalı, Çocukça Hobi YouTube kanalı ve nefisturkmutfagiyoutube instagram hesabının sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir