GEZİ REHBERİ

AFYONKARAHİSAR

Gizemli Şehir Afyonkarahisar’ı Mutlaka Gelip Görmelisiniz.

Afyon Kalesi

Şehre hakim, 226 metre yükseklikteki volkanik bir kaya kütlesi üzerinde kurulmuştur. Kalenin zirvesinde MÖ.1200-700 tarihleri arasında Anadolu’da yaşamış olan Frigler Dönemi‘ne ait kültür izlere rastlanmaktadır.Kalede, tapınma yerleri ve 4 adet büyük sarnıç (su kuyusu) bulunmaktadır. Surları, 1235 yılında, Selçuklu Sultanı Alâaddin Keykubat ve 1573’te Osmanlı Sultanı II. Selim zamanında onarılmıştır. Kaleden tüm şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Frig Vadisi

Frig Vadileri Afyon Kütahya ve Eskişehir üçgeni arasındaki bölgede yer alır. Bu bölgede yapılan kazılarda Frig medeniyetine ait kültürel bulgulara rastlanmıştır. Frig vadisi yanardağ tüfleriyle kaplıdır. Volkan tüfü, kolay işlenebilir bir kayaç olduğu için, Frigler bunları oyma ve yontma yoluyla çeşitli amaçlarla kullanmışlardır. Tarihe tanıllık eden, görülmesi gereken eşsiz bölgelerden biridir.

Emre Gölü

Frig Vadisinde, İhsaniye ilçesine bağlı Döğer kasabası yer alır. Afyon‘a 50 km uzaklıktadır. Göde kayık turuna çıkarak, Frig vadisindeki bir çok tarihi eseri göl manzarasıyla izleyebilirsiniz. Bisiklet ve ATV Motosikletlerle çevreyi gezebilirsiniz. Gölün çevresindede güzel piknik alanları mevcuttur.

Akdağ Tabiat Parkı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bulunan Akdağ Tabiat parkı, yemyeşil ormanları, zengin bitki örtüsü, kamp yerleri, bungalov evleri, yılkı atları, treking alanları, Çivril gölüne dökülen Akçay’ı, mağaraları ve daha birçok güzelliğiyle görülmesi gereken bir yer.

Afyonkarahisar Mevlevîhânesi

Anadolu’da kurulan ilk mevlevîhânelerdendir. Günümüzde Konya Mevlevîhânesi’nden sonra gelen en önemli mevlevîhânedir. Sultan Dîvânî zamanında önemli bir mevlevîlik merkezi olmuştur.“40 Hatimli Şifalı Aşûre” geleneğini ilk defa başlatan ve günümüzdede devam ettiren mevlevîhânedir. Derviş Odaları, Matbah, Hâmuşân (Mezarlık), mevlevîhânenin bahçesinde yer alır. 2008 yılında restore edilmiştir ve “Sultan Dîvânî Mevlevîhâne Müzesi” olarak hizmet vermektedir.

AFYONKARAHİSAR İLİMİZİN DAHA BİRÇOK GÜZELLİĞİ BULUNMAKTADIR. KURTULUŞ SAVAŞINA TANIKLIK ETMİŞ KOCATEPESİYLE, SICAK SU KAPLICALARIYLA, LOKUMUYLA, SUCUĞUYLA, BÜKMESİYLE, HAŞHAŞLI YİYECEKLERİYLE, DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR İLİMİZDİR.

HakkımızdaNefis Türk Mutfağı

Yasemin Şef, Seher Şef ve Ayşegül Şef'in tarifleriyle oluşturduğumuz https://www.nefisturkmutfagi.com sitemizle hizmetinizdeyiz.
Nefis Türk Mutfağı YouTube kanalı ve nefisturkmutfagiyoutube İnstagram hesabından da bizleri takip edebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir